SON DAKİKA

EN ASİL SANAT İNSANLARI MUTLU ETMEKTİR

Bu haber 17 Ağustos 2018 - 10:23 'de eklendi ve 1.161 okunma kez görüntülendi.

Resim, çizgi, ton ve renk yardımı ile ifade etme, şekillere anlam ve ifade kazandırma sanatıdır. Bir yüzey üzerinde oluşturulmuş her türlü iki boyutlu kompozisyon, kendisini oluşturan belirtilerin yer aldığı çalışma, resim olarak adlandırılır. Resim sanatı iki boyutlu düzlemden üç boyuta geçme çabasıdır. Sanatçılar resim yapma çabasını çeşitli şekilde yorumlamışlardır

Resim yapmak, estetik bir etki yaratmak amacıyla, düzlemler üzerine iki boyutlu nesneleri yerleştirerek kompozisyonlar oluşturma etkinliği olarak da tanımlanabilir. Yaratıcılığın ortaya çıkarılması, yeteneğin geliştirilmesi, üslup, pratik zeka, sağ beyin aktivitesi, sanatsal yetiyle ilintilidir. İlginç konu, daha önce yapılmamış ve düşünülmemiş olması, sanat camiasına yeni bir katkı yapması yada mevcut olanı geliştirmesi, sanatın temel özüdür. Resim sanatında öncü olmak için çoğu zaman o güne kadar yapılmış olanlardan farklı olmak ama kendi içinde tutarlı bir üslubu yakalamış olmak resim sanatının en önemli düsturu ve paradoksudur.

Ressamlar,tabloda binlerce yazılmış hikayeleri, romanları, masalları ve sözleri özetlerler. Onların ruh halleri sirrus bulutu kadar incedir ve çevrelerinde gelişen her olumlu-olumsuz olaylara kalplerinin derinliklerinden bizim bile yaşamadığımız, ve hissedemeyeceğimiz bir tepki gösterirler. Bu tepkilerin ayrıntılarını onlar tuvallerine yansıtmaktadırlar.
Herkes ağlar lakin; onlar hep ağlar ama gözyaşlarını biz asla göremeyiz. Dünyadaki bütün olumsuzlukları güzelliklere çevirmesini ve bununla insanların ruhlarını hoş tutmasını, renklerle bir tuvale fırça ile bezenmiş anlatımları ile iyi bilirler.
Onlara her hangi bir şeyi ya da her hangi bir karekteri anlatmanıza gerek yok çünkü; onlar bir bakışta iç dünyaları tutun da bütün detayları ile kavrayabilirler.

Onlar varlık içinde yokluk çeken bir çok ruhları da tedavi edendir.
Dünya sanat tarihinde büyük bir yeri olan Fransız Ressamı ClaudeMonet (KlodMone) aynı zamanda çok yaygın bir sanat ekolünün (okul-tarz ) kurulmasında da çıkış noktası sayılır.

Monet, güneşin deniz üzerindeki renklendirmelerini tasvir eden bir tablo yapmış ve buna “izlenim-intiba” anlamına “empresyon” adını vermişti. Sonradan 1874 yılının Mayıs ayında bu tablo bir Paris galerisinde sergilendiği zaman, sergiyi gezen bir Fransız gazeteci aynı kelimeyi sergiyle ilgili “genel bir deyim” halinde kullandı. Aynı tarz çalışan sanatçılar “empresyonist” olarak tanımlandılar. Deyim giderek yaygınlaştı ve sanatın başka kollarına, örneğin müzik dalına da geçti.

Empresyonist resim tarzının en önemli kişileri ve bu türün öncüleri arasında Manet,Degas, Monet, Pisarro, Sisley, Guillaume, BertheMorisot gibi ressamları sayabiliriz. Bir bakıma empresyonist sayılan Cezanne,aynı zamanda “kübist” resmin ilkelerinin şekillenmesinde öncülük etmiştir.

Empresyonist resmin en güçlü devri 1870 ile 1880 yılları arasındaki dönemdir. 1880 den sonra, empresyonist ressamlar değişik doğrultularda olmak üzere guruptan koptular. 1886 yılında 8. sergilerini açtılar. Bu sergi onların toplu haldeki son sergisi, aynı zamanda empresyonizm devrinin de sonu olmuştur.

Sunay Doğan
Sunay Doğanm.sny@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  1,85498
  -
 • EURO
  7,9385
  -
 • ALTIN
  0,7646
  -
 • BIST 100
  114809
  -

BUGÜN 1000TL NE OLDU?

 • -

  BORSA

 • -

  DOLAR

 • -

  EURO

 • -

  ALTIN